Jak gotować bez marnowania żywności – 5 zasad

Jak gotować bez marnowania żywności – 5 zasad 

Marnowanie jedzenia to wciąż powszechny i palący problem, o naturze globalnej. Każdego dnia w polskich domach wyrzuca się niezjedzone, zepsute lub przeterminowane produkty spożywcze. Tylko w naszym kraju, rocznie, w koszu ląduje aż 5 milionów ton żywności! Tak ogromne marnotrawstwo powoduje również znaczące pogorszenie się kondycji naszego środowiska, poprzez emisję szkodliwych substancji oraz gazów cieplarnianych. Dane dotyczące marnowania jedzenia są zatrważające, jednak aby choć w niewielkim stopniu przyczynić się do ich polepszenia, wystarczy naprawdę niewiele. Jak zatem ograniczyć marnowanie żywności? Poniżej 5 złotych zasad! 

Planuj zakupy i posiłki 

Aby uniknąć wyrzucania niezjedzonych i przeterminowanych produktów, warto zawsze przygotowywać sobie szczegółową listę zakupów, dopasowaną do wcześniej ustalonego jadłospisu na kilka kolejnych dni. Ponadto dobrze jest także wybierać się na zakupy po posiłku, aby głód i chwilowe zachcianki nie decydowały za nas o tym, co wyląduje w naszym koszyku.  

Podczas zakupów kupujmy wyłącznie te produkty, które znajdują się na liście. Unikajmy kupowania pod wpływem emocji oraz niepotrzebnego robienia zbyt dużych zapasów. Szczególną uwagę należy zwrócić także na daty ważności poszczególnych produktów spożywczych. Staranne przygotowywanie jadłospisów oraz dopasowanej do niej listy zakupów to doskonały sposób na ograniczenie marnowania żywności, ale także utrzymanie swojego budżetu pod większą kontrolą.  

Zadbaj o porządek w lodówce  

Częstym powodem marnowania żywności jest zła organizacja i bałagan w lodówce, przekładające się również na brak dokładnej wiedzy, na temat tego, co się w niej znajduje. Podobna zasada dotyczy także szafek, w których przechowujemy produkty sypkie oraz w puszkach.  

Pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu poszczególnych produktów w lodówce – owoców i warzyw w specjalnej szufladzie, nabiału na najwyższej półce, natomiast wędlin oraz serów, na środkowej. Warto stosować także dodatkowe, szczelnie zamykane pojemniki na szynkę, surowe mięso czy drobne produkty spożywcze. Artykuły w lodówce dobrze jest także układać zgodnie z datą ich ważności lub planowanym zużyciem. To, co planujemy przygotować na kolejny obiad lub produkty, które ważne są jeszcze przez kilka dni ustawmy na froncie, natomiast artykuły o dłuższym terminie – z tyłu.  

Przechowuj we właściwych warunkach 

Aby zakupione produkty na dłużej utrzymały świeżość i zdatność do spożycia, należy pamiętać o ich właściwym przechowywaniu. Zwróćmy uwagę na to, które produkty muszą być trzymane w lodówce, a które zdecydowanie lepiej będą czuły się w temperaturze pokojowej. W chłodziarce zawsze przechowywać należy wędliny, sery żółty oraz biały, mleko, śmietanę oraz większość warzyw i niektóre z owoców. Produktami, których zdecydowanie nie należy umieszczać w lodówce, są natomiast cytrusy, grzyby, cebula, ziemniaki, buraki czy chleb.   

Konserwuj lub zamrażaj 

Jeżeli zależy nam, aby nie zmarnować mięsa, sporych ilości przygotowanego dania czy zapasów warzyw lub owoców, możemy zdecydować się na ich zamrożenie lub przetworzenie. Zapasy mięsa warto poporcjować i zamrozić, przedłużając tym samym ich zdatność do spożycia. Z warzyw możemy wykonać pyszne przeciery, pasty lub sosy, natomiast z owoców – dżemy, lody lub naturalne, domowej roboty żelki.   

Gotuj zgodnie z myślą less waste 

Jeśli chcemy ograniczyć ilość wyrzucanego jedzenia, powinniśmy na listę swoich pięciu złotych zasad włączyć również gotowanie bez marnowania. Przygotowywanie potraw zgodnie z myślą less waste opiera się na maksymalnym wykorzystaniu wszystkich produktów oraz ograniczeniu do absolutnego minimum tego, co musimy wyrzucić. Przykładów takich działań jest naprawdę wiele, może to być zamiana wczorajszego rosołu w pomidorówkę czy odłożenie warzyw z zupy, w celu zrobienia z nich pożywnej i smacznej sałatki jarzynowej. Z na pozór niezdatnych do użycia resztek warzyw możemy wykonać domowej roboty naturalne kostki rosołowe. Wystarczy jedynie oczyścić, przyprawić i zblendować wszystkie warzywne pozostałości. Z kolei resztki mięsa, odcięte przy przygotowywaniu kotletów, bitek czy gulaszu, świetnie sprawdzą się jako lekka, mięsna baza do zupy. Przejrzałe owoce możemy obrać, pokroić i zblendować z wodą lub mlekiem, otrzymując pyszny koktajl, który po kilku godzinach w zamrażarce może stać się także zdrowymi, owocowymi lodami.  

Idea less waste sprawdzi się również w przypadku resztek z przygotowanego już obiadu; niezjedzone, ugotowane ziemniaki możemy w kilka chwil zamienić w gładkie puree lub chrupiące frytki.  

Pomysłów na ograniczenie marnowania żywności oraz jej maksymalne wykorzystanie jest naprawdę wiele. Wystarczą jedynie dobre chęci i odrobina kreatywności. Pomocne mogą okazać się także nowoczesne sprzęty kuchenne – blender, z pomocą którego przygotujemy przeciery, koktajle czy bazę do kostek rosołowych, jak również funkcjonalny piekarnik parowy, wyposażony w specjalny program skutecznego odświeżania pieczywa.  



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *