Jak wyćwiczyć bezwzrokowe pisanie na klawiaturze?

pisanie bezwzrokowe

Obecnie bezwzrokowe pisanie na klawiaturze jest pożądaną zdolnością. Ułatwia ona pracę, naukę oraz szybkie robienie notatek prywatnych. Trening bezwzrokowego pisania można podjąć w dowolnej chwili i stosunkowo szybko oczekiwać pożądanych efektów. Od czego zacząć?

Czym jest bezwzrokowe pisanie na klawiaturze?

Technika bezwzrokowego pisania polega na korzystaniu z klawiatury bez patrzenia na klawisze. Zdolność wymaga odpowiedniego ułożenia dłoni na przyciskach i intuicyjnym wciskaniu kolejnych klawiszy bez konieczności patrzenia na ich położenie. W dobie powszechnej wirtualizacji pisanie bezwzrokowe na klawiaturze można wyćwiczyć stosunkowo łatwo. Wiele osób posiada tą umiejętność już w młodym wieku, co jest efektem korzystania z komputerów i laptopów już od dzieciństwa. Wielu nadal jednak potrzebuje usprawnienia swojej techniki pisania, gdyż jest to niezbędne do efektywniejszej pracy, czy nauki. W jaki sposób wyćwiczyć zdolność do szybkiego pisania bez patrzenia na klawiaturę?

Trenuj bezwzrokowe pisanie na klawiaturze w domu

Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda nauki bezwzrokowego pisania. Każdy kurs rozpoczyna się jednak od przyzwyczajenia dłoni do prawidłowego układania się na przyciskach. Docelowo klawiaturą powinno się sterować za pomocą kilku palców, co znacznie skraca czas potrzebny na pisanie. Każdy palec odpowiedzialny jest za wciskanie innej grupy przycisków, dzięki czemu tekst pisany na komputerze powstaje znacznie szybciej, niż wyrazy zapisywane długopisem. Naukę warto więc rozpocząć od znalezienia schematów, które pokazują najefektywniejsze rozłożenie palców między przyciski klawiatury. Nie trzeba sztywno się ich trzymać, jednak warto zdawać sobie sprawę, że do obsługi klawiszy mogą służyć wszystkie palce, a nie tylko kilka z nich.

Kolejnym krokiem powinien być test prędkości pisania. Warto go wykonać jeszcze przed treningiem i sprawdzić, ile znaków na minutę zapisywanych jest w obecnym stanie umiejętności. Po kilku tygodniach ćwiczeń test można powtórzyć i sprawdzić swój postęp. Aby sprawdzić bezwzrokowe pisanie na klawiaturze można skorzystać z testów dostępnych online.

Wreszcie pora na ćwiczenia – te można wykonywać samodzielnie lub korzystać ze specjalnego oprogramowania. W pierwszym przypadku na komputerze warto wyświetlić dowolny tekst oraz notatnik. Trening będzie polegał na przepisywaniu kolejnych wyrazów, jednocześnie ograniczając do minimum konieczność spoglądania na klawiaturę. Z czasem palce automatycznie będą trafiały na konkretne przyciski, a osoba trenująca nie będzie musiała patrzeć na klawisze. Ćwicząc bezwzrokowe pisanie na klawiaturze można też skorzystać ze specjalnych programów. Aplikacje wyświetlają nie tylko gotowe teksty do przepisywania, ale także trenują przyciskanie losowych klawiszy. W ten sposób można opanować posługiwanie się klawiaturą do perfekcji.

Czy bezwzrokowe pisanie na klawiaturze przydaje się na co dzień?

Czas trwania treningu zależy od indywidualnych predyspozycji. Ćwiczenia najlepiej wykonywać codziennie po 15-20 min. Regularność spowoduje, że dłonie szybciej przyzwyczają się do nowego zadania i będą w stanie przyswoić pożądaną umiejętność. Samo bezwzrokowe pisanie na klawiaturze można wyćwiczyć już w kilka tygodni, jednak nie warto zmuszać się do treningu i robić go tylko przy odpowiednich chęciach.

Umiejętność pisania na klawiaturze bez patrzenia na klawisze jest bardzo przydatna. Sprawdzi się przede wszystkim w pracy, która wymaga płynnej obsługi komputera i wprowadzania licznych danych do systemu. Zdolność przyda się m.in. asystentom biur, analitykom danych, copywriterom, a nawet nauczycielom. Coraz częściej bezwzrokowe pisanie na klawiaturze jest pożądaną umiejętnością wśród studentów. Wielu decyduje się robić notatki na komputerze, a podczas wykładu szybkość przepisywania slajdów z prezentacji jest bardzo przydatna. Oprócz tego szybkie pisanie przydaje się na co dzień – pisanie bloga, odpisywanie na prywatne maile, czy korzystanie z wyszukiwarek internetowych i mediów społecznościowych to aktywności, w których bezwzrokowe pisanie na klawiaturze okazuje się przydatne.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *