O ile można wynegocjować cenę mieszkania na rynku pierwotnym?

O ile można wynegocjować cenę mieszkania na rynku pierwotnym

Zanim nastąpi odbiór mieszkania od dewelopera, należy wszystko dokładnie sprawdzić, szczególnie pod kątem usterek i rozmaitych wad. Wykrycie niezgodności z umową podpisaną z deweloperem stanowi argument do negocjacji z nim. Można domagać się wyeliminowanie usterek lub obniżenia ceny mieszkania. Jako że konkurencja na rynku nieruchomości jest spora, to zawsze warto się targować. Ceny transakcyjne mieszkań są zwykle niższe od tego, co widnieje w ogłoszeniach.

Sposób na tańsze mieszkanie, czyli jak wynegocjować niższą cenę?

Jako że zakup mieszkania wiąże się z koniecznością wydania kilkuset tysięcy zł, to nawet paroprocentowa obniżka będzie miała spory wpływ na całkowity koszt. Zawsze warto przystąpić do negocjacji, aby móc uzyskać przynajmniej niewielki rabat. Podana przez sprzedającego kwota jest wyższa, więc istnieje szansa na jej obniżenie. Niestety niektórzy wręcz sztucznie zawyżają ceny nieruchomości, aby móc potem mieć spore możliwości podczas negocjowania z inwestorem. Nigdy nie należy zgadzać się na pierwszą propozycję, bo ostateczna kwota może zmniejszyć się o nawet kilkanaście procent. W przypadku rynku pierwotnego różnice między cenami ofertowymi i transakcyjnymi wynoszą od 4 do 10%.

Odbiór techniczny Kraków Pewny Lokal

Jeśli komuś zależy na tym, aby obniżyć końcową cenę zakupu mieszkania, to należy dobrze przygotować się na spotkanie ze sprzedającym. Istotne jest, aby znać bieżącą sytuację na rynku pierwotnym, aktualne ceny za metr kwadratowy w wybranej okolicy. Znaczenie ma także popyt na konkretne mieszkania, wady i zalety lokalizacji. Kolejną kwestią jest zapoznanie się dokładnie z ogłoszeniem, aby mieć się do czego odnieść podczas jego oględzin. Jeśli pojawią się jakieś niezgodności, to będzie to już argumentem do negocjacji. Znaczenie ma metraż, rozkład pomieszczeń, stan techniczny, dostępność miejsca parkingowego/balkonu/ogródka itd. Warto mieć już przygotowane argumenty, które przemawiają na korzyść kupującego. Trzeba być bardzo drobiazgowym podczas oglądania lokum. Bardzo ważny jest odbiór techniczny Kraków, który najlepiej przeprowadzić z doświadczonym inżynierem. Znajdzie on wszystkie usterki, po czym zostaną one wpisane do protokołu. Będzie można domagać się wyeliminowania wad przez dewelopera, co już pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Im więcej niezgodności z umową, tym więcej argumentów do wynegocjowania korzystniejszej ceny. Fachowiec dysponuje wiedzą i specjalistycznym sprzętem, co pozwala na wykrycie wad, które inwestor mógłby pominąć, nie zauważyć. Podczas badania termowizyjnego będzie widać wyraźnie, czy są w pomieszczeniach jakieś mostki termiczne, ślady zawilgocenia na ścianach i sufitach.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *