Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z polskadiy.pl
Jeśli kiedykolwiek chciałeś stworzyć gruntowy wymiennik ciepła w domu, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak zacząć. Ten artykuł zawiera instrukcje krok po kroku oraz diagram pokazujący cały proces. Dowiesz się również, jak obliczyć objętość gruntowego wymiennika ciepła, a także liczbę rur potrzebnych do podłączenia ich do otworu. A ponieważ nie jest to nauka o rakietach, każdy może to zrobić!
Po pierwsze, będziesz musiał obliczyć pojemność grzewczą netto lub chłodzącą swojego gruntu. Oblicza się to poprzez obliczenie skumulowanego odrzucania i pobierania ciepła oraz odpowiednich obciążeń w ciągu roku. Obliczenia te można wykonać za pomocą programu do projektowania wymienników ciepła w pętli gruntowej. Narzędzia te nie są dołączone do programu DesignBuilder, ale mogą przeprowadzić bardziej złożone obliczenia, uwzględnić układy otworów wiertniczych i wyeksportować dane funkcji G w postaci plików IDF w celu załadowania do okna dialogowego Gruntowy wymiennik ciepła w programie DesignBuilder.
Następnie należy wybrać typ gruntowego wymiennika ciepła, który jest najbardziej odpowiedni do potrzeb. Gruntowy wymiennik ciepła może być pasywny lub aktywny. Jego pasywny charakter oznacza, że może działać efektywnie w różnych sytuacjach. W sytuacji mieszkalnej może zapewnić nawet 80 procent ciepła potrzebnego w zimie. Jeśli wykonujesz gruntowy wymiennik ciepła dla swojego domu, prawdopodobnie będziesz musiał podłączyć urządzenie do gruntowej pompy ciepła. Gruntowa pompa ciepła jest komponentem mechanicznym, który zapewnia ogrzewanie lub chłodzenie domu.
Oprócz pasywnego projektu, będziesz musiał wziąć pod uwagę koszty. Na przykład, gruntowy wymiennik ciepła może kosztować setki lub tysiące dolarów, aby zbudować. Gruntowy wymiennik ciepła kosztuje mniej niż 100 dolarów, aby zbudować, ale koszt pracy jest znacznie wyższy niż pasywny. Ale nadal będziesz potrzebował dużej ilości miejsca na ten projekt. Jednak jeśli jesteś w stanie uzyskać gruntowy wymiennik ciepła, to zdecydowanie warto zainwestować.
Gruntowa pompa ciepła może być zainstalowana w budynkach mieszkalnych o różnych rozmiarach. Typowa jednostka mieszkalna wynosi od 1,8 kW do 21,1 kW i od sześciu tysięcy do 72 tysięcy Btu/h. Niektóre gruntowe pompy ciepła mają nawet opcje ciepłej wody użytkowej. Ale niezależnie od wielkości, system gruntowej pompy ciepła będzie wymagał gruntowego wymiennika ciepła. Jeśli masz konwencjonalną studnię, możesz użyć jej jako źródła ciepła poprzez pompowanie wody gruntowej do wymiennika ciepła.
Podobne tematy